Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32] >
Off topic: Despre browsere şi alte programe
Thread poster: Mihai Badea (X)
lucca
lucca
Romania
Local time: 02:13
English to Romanian
Hyperlinks Aug 21, 2007

La Tools>AutoCorrect Options... >AutoFormat As You Type se debifează căsuţa de la Internet and Network Paths With Hyperlinks (ultima din primul grup - Replace as you type).
AutoCorrect mi se pare o mare belea, Când ceva refuză să meargă cum vreau sau dacă se întâmplă ceva inexplicabil, de multe ori el este e vină. Este locul în care Microsoft încearcă din răsputeri să ne anticipeze preferinţele/dorinţele. Pt. un traducător în română, încurcă teribil. i-am dezactiva
... See more
La Tools>AutoCorrect Options... >AutoFormat As You Type se debifează căsuţa de la Internet and Network Paths With Hyperlinks (ultima din primul grup - Replace as you type).
AutoCorrect mi se pare o mare belea, Când ceva refuză să meargă cum vreau sau dacă se întâmplă ceva inexplicabil, de multe ori el este e vină. Este locul în care Microsoft încearcă din răsputeri să ne anticipeze preferinţele/dorinţele. Pt. un traducător în română, încurcă teribil. i-am dezactivat de mult maoritatea opţiunilor.

[Edited at 2007-08-21 05:54]
Collapse


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 02:13
English to Romanian
Hyperlinks 2 Aug 21, 2007

Pentru hyperlinks deja existente, se foloseşte meniul contextual (click dreapta cu mausul, cu cursorul pe hyperlink-ul respectiv). Din meniu se alege Remove Hyperlink (textul nu dispare, ci rămâne scris cu negru).
Dezavantaj: se face manual pt. fiecare hyperlink în parte.


 
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Romania
Local time: 02:13
English to German
+ ...
Ciudăţenie Aug 21, 2007

Mihaela BUFNILA wrote:
dar mi-a mâncat tot textul. Am încercat şi varianta de înlocuire succesivă şi cea de înlocuire simultană şi rămân de fiecare dată fără text.

E ciudat, deoarece acea comandă ar trebui să schimbe doar formatarea textului. Dar ... e IMPERATIV ca în cîmpul Find what să nu fie scris nimic; altfel, va înlocui ceea ce este scris în Find what cu nimic, care este în Replace with.

EVRIKA!

În cîmpul Replace with, Format -> Style -> Default Paragraph Font şi în felul acesta nici nu face să dispară textul, dar şterge Hyperlink-ul.

[Edited at 2007-08-21 06:17]


 
Mihaela BUFNILA
Mihaela BUFNILA  Identity Verified
Romania
Local time: 02:13
English to Romanian
+ ...
Oh, those hyperlinks! Aug 21, 2007

Lucian Alexandrescu wrote:
Dezavantaj: se face manual pt. fiecare hyperlink în parte.


Problema mea sunt hyperlinkurile de tip 2, şi, într-adevăr, ăsta este dezavantajul de care m-am lovit.

Despre AutoCorect, îmi pare rău că nu am fost mai explicită de la bun început: nu este un program de monitorizare, ci de intervenţie. Şi este de folos unui traducător din română, care primeşte un text fără diacritice, pe care TM nu-l pot corela cu ceea ce-a învăţat deja. Pe acest text AutoCorect pune toate diacriticile odată, făcând textul recognoscibil pentru TM, după care se închide şi nu mai reprezintă niciun fel de belea.


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 02:13
English to Romanian
Soluţia pentru Hyperlinkuri şi comentariu despre AutoCorrect Aug 21, 2007

Am încercat pe un fişier-test ad hoc şi a mers: exact cum recomandă Bogdan, dar la Replace With se alege din lista Style: Default Paragraph Style
Am dat Replace All şi toate hyperlinkurile au devenit text obişnuit, fără efecte secundare.
(Ştiu că nu e nevoie să spun, dar îmi fac datoria: încercaţi asta pe o copie a fişierului, nu pe original).

Cu privire la AutoCorrect: Îmi pare rău că nu am fost eu mai explicit. M-am referit numai la funcţiile din men
... See more
Am încercat pe un fişier-test ad hoc şi a mers: exact cum recomandă Bogdan, dar la Replace With se alege din lista Style: Default Paragraph Style
Am dat Replace All şi toate hyperlinkurile au devenit text obişnuit, fără efecte secundare.
(Ştiu că nu e nevoie să spun, dar îmi fac datoria: încercaţi asta pe o copie a fişierului, nu pe original).

Cu privire la AutoCorrect: Îmi pare rău că nu am fost eu mai explicit. M-am referit numai la funcţiile din meniul nativ Tools> AutoCorrect al lui Word (am şi spus că Microsoft încearcă să ne ghicească preferinţele etc).
Programul AutoCorect pentru introdus diacriticele nu l-am încercat (nu îmi este necesar şi nici nu folosesc TM). Oricum, nu am nimic împotriiva lui
Collapse


 
Mihaela BUFNILA
Mihaela BUFNILA  Identity Verified
Romania
Local time: 02:13
English to Romanian
+ ...
Mare bătaie de cap! Aug 21, 2007

Hyperlinkurile mele arătau cam aşa:

101. tam-tam-tam
1011. pam-pam-pam
1012. ram-ram-ram
106. dam-dam-dam

101 şi 106 sunt hypelink, adică apare indicatorul CTRL+ click to follow link şi codurile de câmp, dar textul nu diferă cu nimic de cel normal, are aceeaşi culoare, acelaşi font. Deci nu am cum să ştiu dacă este vorba de text sau de hyperlink decât atunci când ajung la el. Dacă selectez calup, nu mai am meniul de dreapta cu Remove Hyp
... See more
Hyperlinkurile mele arătau cam aşa:

101. tam-tam-tam
1011. pam-pam-pam
1012. ram-ram-ram
106. dam-dam-dam

101 şi 106 sunt hypelink, adică apare indicatorul CTRL+ click to follow link şi codurile de câmp, dar textul nu diferă cu nimic de cel normal, are aceeaşi culoare, acelaşi font. Deci nu am cum să ştiu dacă este vorba de text sau de hyperlink decât atunci când ajung la el. Dacă selectez calup, nu mai am meniul de dreapta cu Remove Hyperlink, pentru că în calup am şi text. De aici bătaia mea de cap.

Am încercat cele două variante şi pe un hyperlink “classic”, albastru, pe faţă. Îi dispare culoarea dar apare situaţia de mai sus cu CTRL +.

Varianta din Help este tot cu comanda de dreapta Remove Hypelink dar am sperat să pot rezolva din mai puţine clicuri.

Mulţumesc de atenţionare, Lucian.
Vă mulţumesc tuturor!
Collapse


 
Robert Tanase (X)
Robert Tanase (X)  Identity Verified
Local time: 01:13
English to Romanian
+ ...
save as plain text Aug 23, 2007

De câte ori am avut probleme majore cu un fişier suficient de mare ca să merite efortul, am recurs la salvarea fişierului ca TXT (atenţie la codarea caracterelor, trebuie ales UTF-8), apoi reconvertirea în formatul original şi reformatarea textului (font, mărime etc). Asta m-a scăpat de multe necazuri.

 
lucca
lucca
Romania
Local time: 02:13
English to Romanian
In extremis - fişiere Word Aug 23, 2007

Atunci când un fişier s-a deteriorat, îl blocăim (scuze!) în întregime, dar nu şi ultimul semn de paragraf cu care se încheie fişierul, şi apoi îl salvăm ca de obicei (în formatul nativ al versiunii de Word cu care lucrăm).
Codurile (defecte) ale fişierului sunt legate de acel ultim semn de paragraf.
Nu este necesar să schimbăm formatul de salvare al fişierului. Nu sunt efecte secundare dar, din prudenţă, facem manevra pe o copie de siguranţă a fişierului. ... See more
Atunci când un fişier s-a deteriorat, îl blocăim (scuze!) în întregime, dar nu şi ultimul semn de paragraf cu care se încheie fişierul, şi apoi îl salvăm ca de obicei (în formatul nativ al versiunii de Word cu care lucrăm).
Codurile (defecte) ale fişierului sunt legate de acel ultim semn de paragraf.
Nu este necesar să schimbăm formatul de salvare al fişierului. Nu sunt efecte secundare dar, din prudenţă, facem manevra pe o copie de siguranţă a fişierului.
Metoda mi se pare cea mai simplă, comodă, eficientă şi lipsită de riscuri. Dacă nu dă rezultate, se poate trece la altceva. Nu am descoperit-o eu, ci o doamnă de pe o discuţie Word la care am fost abonat mulltă vreme.
Sigur am mai scris despre asta, dar nu mai ştiu link-ul.

[Edited at 2007-08-23 14:59]
Collapse


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 02:13
English to Romanian
Why I love google! Sep 6, 2007

Pentru că, dacă tastez din greşeală "agenţi pentru curăţarea gemurilor", îmi dă soluţia: "Aţi dorit să scrieţi: curăţarea geamurilor".

Good luck everybody


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 02:13
English to Romanian
... and why I hate google! Sep 6, 2007

Pentru că, dacă tastez "antirust", îmi dă soluţia: "Aţi dorit să scrieţi: antitrust"!
Nu zău...


 
Tatiana Neamţu
Tatiana Neamţu
Romania
Local time: 02:13
English to Romanian
+ ...
Windows Vista Home Basic Sep 23, 2007

Recent am achiziționat un laptop cu licență de Vista Basic. Sunt curioasă dacă există colegi care folosesc deja Vista și cum li se pare. Eu stau încă în dubii dacă să rămân cu Vista sau să merg tot pe XP cel puțin pentru o perioadă până se obișnuiește lumea .... Mi se pare că merge mai greu decât XP-ul pe un computer mai bun decât cel vechi.




O duminică excelentă!


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 02:13
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
N-am avut această senzaţie Sep 23, 2007

Eu am Vista Business pe un notebook HP de vreo jumătate de an, dar îmi place cum merge, nu mi-a făcut probleme până acum. Depinde ce configuraţie ai achiziţionat, bănuiesc, şi de preferinţele personale. Vista e mai solicitant decât XP şi mai voluminos. Eu am preferat să achiziţionez un notebook cu ecran de 17 şi cu o configuraţie mai performantă pentru că intenţionez să-l forjez cam 2-3 ani. De fapt, mi-am înlocuit laptopul vechi (XP) care încă merge bine, dar are deja pes... See more
Eu am Vista Business pe un notebook HP de vreo jumătate de an, dar îmi place cum merge, nu mi-a făcut probleme până acum. Depinde ce configuraţie ai achiziţionat, bănuiesc, şi de preferinţele personale. Vista e mai solicitant decât XP şi mai voluminos. Eu am preferat să achiziţionez un notebook cu ecran de 17 şi cu o configuraţie mai performantă pentru că intenţionez să-l forjez cam 2-3 ani. De fapt, mi-am înlocuit laptopul vechi (XP) care încă merge bine, dar are deja peste 3 ani şi nu mai e ce a fost. E incomparabil şi sunt mulţumită.Collapse


 
Tatiana Neamţu
Tatiana Neamţu
Romania
Local time: 02:13
English to Romanian
+ ...
Diacritice si messgener Sep 23, 2007

M-am hotărât, rămân cu Vista. Dar eu scriu cu diacritice și pe Messenger, iar acuma merg doar literele î și â în rest niciuna Am să caut că sunt multe de învățat. Inclusiv cum să dezactivez opțiunea de a-mi solicita mereu dacă accept o anumită operație sau nu .... securitate, securitate, dar nici chiar așa
De asemenea, am mai citit pe pag
... See more
M-am hotărât, rămân cu Vista. Dar eu scriu cu diacritice și pe Messenger, iar acuma merg doar literele î și â în rest niciuna Am să caut că sunt multe de învățat. Inclusiv cum să dezactivez opțiunea de a-mi solicita mereu dacă accept o anumită operație sau nu .... securitate, securitate, dar nici chiar așa
De asemenea, am mai citit pe paginile ale acestui subiect despre Windows Defender care permite acces la computer de către Microsoft. Dacă îl dezactivez, oare tot mai au acces? Că am multe documente pe contracte de confidențialitate, și cum spunea și dl. Lucian, chiar nu cred că ar fi indicat să fie ”open to the public”. Fie el și Microsoft.
Collapse


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 02:13
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
Da, a fost o problemă cu diacriticele în YM Sep 23, 2007

Tatiana Neamţu wrote:
Dar eu scriu cu diacritice și pe Messenger, iar acuma merg doar literele î și â în rest niciuna

Bănuiesc că te referi la Yahoo (care e încă pe ASCII, fără speranţă de modernizare). Trebuie descărcat un patch.
Vezi şi http://www.secarica.ro/html/info_winvista.html
În Vista s-a introdus o nouă tastatură standard cu literele româneşti corecte, pe lângă tastaturile vechi româneşti. De asemenea, se pare că majoritatea fonturilor suportă literele româneşti în Vista, ceea ce e mai degrabă excepţie decât regulă în XP.
Cu driverele la unele programe trebuie să mai aşteptăm se pare, pentru că Microsoft nu a avut chef să dea codul dezvoltatorilor înainte de lansarea oficială


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 02:13
English to Romanian
Vista? Nu acum... mai este timp Sep 23, 2007

Nu credeam că am să spun vreodată "lasă, că merge şi aşa".
Pe de o parte, Vista nu aduce, în general, nimic despre care să pot să spun "îmi este absolut necesar". Siguranţa / securitatea) sunt cam la fel ca la XP. Costul este mare, ca şi cerinţele hardware.
Sunt mulţumit de XP şi m-am obişniut (de mult) cu el. Este clar superior faţă de W98SE şi _nu_ este (clar) inferior faţă de Vista. Pentru cei care folosesc calculatorul cu o gamă relativ limitată de aplica�
... See more
Nu credeam că am să spun vreodată "lasă, că merge şi aşa".
Pe de o parte, Vista nu aduce, în general, nimic despre care să pot să spun "îmi este absolut necesar". Siguranţa / securitatea) sunt cam la fel ca la XP. Costul este mare, ca şi cerinţele hardware.
Sunt mulţumit de XP şi m-am obişniut (de mult) cu el. Este clar superior faţă de W98SE şi _nu_ este (clar) inferior faţă de Vista. Pentru cei care folosesc calculatorul cu o gamă relativ limitată de aplicaţii, este foarte stabil.
Cele de mai sus sunt şi concluzii personale, dar şi ceea ce susţin sursele de informaţie de pe Web pe care le folosesc curent.
Poate mai târziu, după ce va apărea SP2 (SP1 Vista este deja "pe ţeavă").
Mai bine este (deocamdată) duşmanul lui bine
Sunt curios să citesc şi părerile altora.
Collapse


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Despre browsere şi alte programe






Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »