Pages in topic:   < [1 2 3 4] >
Off topic: Va inscrieti in clubul pasarilor de noapte sau in cel al cafelei de la rasarit de soare?
Thread poster: Denise Idel
Ecaterina Rusnac
Ecaterina Rusnac
Local time: 14:57
English to Romanian
+ ...
Bună dimineaţa Aug 29, 2008

Vai Cristina, parcă ai fi io
Tocmai m-am trezit din somnul de după-amiază... de la 19 la 21:30

Şi io am ajuns să stau până noaptea târziu, chiar dacă nu am ceva de lucru. Uneori stau să mă joc vreun joc pe calculator. Sunt o adevărată "gameriţă". Acu ce să fac dacă prietenul meu a avut cândva nişte săli de jocuri şi internet
... See more
Vai Cristina, parcă ai fi io
Tocmai m-am trezit din somnul de după-amiază... de la 19 la 21:30

Şi io am ajuns să stau până noaptea târziu, chiar dacă nu am ceva de lucru. Uneori stau să mă joc vreun joc pe calculator. Sunt o adevărată "gameriţă". Acu ce să fac dacă prietenul meu a avut cândva nişte săli de jocuri şi internet ?

Evit şi eu ieşirile la iarbă verde sau la sucuri/beri sau vizitele... poate că am devenit asocială, dar unul din motivele pentru care am renunţat la serviciu a fost că nu îmi mai suportam colegii. De fapt, nu mai suportam ţăcăneli la creier, bârfe, nenumărate pauze de ţigară, plângeri despre soţi/soţii, iubiţi/iubite, părinţi, fraţi, surori, şefi, prieteni. Probabil că sunt asocială de când m-am născut. Acum dacă ies pe undeva, după o oră jumate încep să mă plictisesc. Evident că cei din jurul meu sunt "sideraţi" de comportamentul meu, de faptul că sunt trează la ore cel puţin ciudate, de faptul că am un program total aiurea după standardele lor. De fapt, din cauza programului meu, nu mai ajung să mă întâlnesc cu nimeni... Când lumea normală termină serviciul, eu îmi fac siesta

Când n-am ce face, noaptea, mă apuc şi caut pensiuni şi apartamente prin diferite oraşe europene, ca să fiu pregătită pentru următoarea călătorie... bilete de avion mai ieftine...

Încă nu mi-am luat laptop, până acum, îl confiscam pe cel al tatălui meu dacă plecam pe undeva. Dar în maxim două luni, am în plan să-mi iau şi eu unul. Mulţi din cei care au serviciu nu înţeleg la ce-mi trebuie un laptop... Păi cum să mă duc în concediu şi să lucrez ? Păi na, dacă aş pleca câte o săptămână pe lună la munte/mare sau mai ştiu eu unde, câteva zile şi aş lucra câteva ore pe zi (când doarme prietenul, de exemplu) ar fi mult mai bine decât să plec din Bucureşti de 2 ori câte 2 săptămâni şi să stau să mă plictisesc. Eh, da, poate că sunt şi dependentă de calculator. Da' e interesant să fii undeva la mama dracului, să stai într-un chioşc, într-o grădină în miez de noapte şi să mai pălăvrăgeşti cu o prietenă, o mamă etc., să-i trimiţi pozele făcute în cursul zilei şi să-i povesteşti ce ai mai făcut. Sau să stai la umbră pe marginea piscinei şi să cauţii informaţii despre oraşul în care te afli, despre mersul trenurilor, despre mijloacele de transport.

Văd că prietenul meu a început să se dea pe brazdă. E drept că e amuzant când întinde rufele scoase din maşina de spălat... Nu ştie să "spele rufe", e cam speriat de maşina de spălat, deşi ca mulţi alţi bărbaţi e fascinat de tot felul de maşini şi maşinării. Coşmaruri cu calculatorul nu mai am, pentru că el e calculatorist şi de grija asta am scăpat. Mă descurcam şi înainte singură cu calculatorul, dar acu nu tre să spun decât că nu merge, să iau o pauză scurtă şi problema se rezolvă. Cu gătitul e mai greu... Îmi place să gătesc, dar dacă n-am chef să fac asta, se sfârşeşte cu vase sparte, sosuri vărsate şi alte alea. După cum spuneam, vasele murdare sunt o mare problemă. Uneori, din fericire, mai vine săraca mea mamă. N-am avut norocul să găsesc până acum vreo femeie care să se ocupe de treburile casnice... şi de fapt, măcar de ar face curat prin bucătărie, pentru că bucătăria e coşmarul meu.

Acum sper să se mai răcorească, să încep să mă mai plimb prin parcuri dimineaţa, să beau un frappe şi să mă minunez că e pustiu prin Cişmigiu/Herăstrău.
Collapse


 
Denise Idel
Denise Idel
Israel
Local time: 14:57
Hebrew to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Parca ai fi io Aug 29, 2008

Ecaterina Rusnac wrote:

Vai Cristina, parcă ai fi io
.


Adevarul e ca "noi-astia" suntem facuti cam din acelasi aluat, cu mici variatiuni pe ici pe colo. Iar munca la "banda rulanta" cu siguranta ne-ar ucide. Moartea pasiunii...


 
Mihaela BUFNILA
Mihaela BUFNILA  Identity Verified
Romania
Local time: 14:57
English to Romanian
+ ...
Da’ parcă eu mai ştiu... Aug 30, 2008

Pasăre de noapte sau ciocârlie, după care fus orar, vă rog? În urmă cu ceva vreme lucrurile erau mai clare pentru mine: dimineaţa era devreme iar noapte era târziu. De câtva timp însă, mi se întâmplă frecvent să spun „bună dimineaţa” celor cu care mă întâlnesc la ora prânzului sau să mă agit că se face acuş’ dimineaţă, pe la orele 15, ora României. Spre amuzamentul, compătimirea sau deruta celor din jur. Uneori, când stau mai târziu, mă gândesc că cei pent... See more
Pasăre de noapte sau ciocârlie, după care fus orar, vă rog? În urmă cu ceva vreme lucrurile erau mai clare pentru mine: dimineaţa era devreme iar noapte era târziu. De câtva timp însă, mi se întâmplă frecvent să spun „bună dimineaţa” celor cu care mă întâlnesc la ora prânzului sau să mă agit că se face acuş’ dimineaţă, pe la orele 15, ora României. Spre amuzamentul, compătimirea sau deruta celor din jur. Uneori, când stau mai târziu, mă gândesc că cei pentru care lucrez abia au început programul şi asta parcă mă înviorează. Alteori, dimineaţa, mă-ntreb de ce-am făcut ochi când omenirea încă doarme. Legăturile mele cu lumea reală, tridimensională şi cu miros în care trăiesc sunt foarte sporadice şi cuprind un segment foarte subţire: ai mei şi cei foarte apropiaţi mie.

Ai mei – bărbat şi căţel – mă susţin şi mă suportă din totdeauna: sunt de acord cu toate salatele pe care le propun, că-s sănătoase, contribuie la prosperitatea spălătoriei ecologice de la capătul străzii şi-şi organizează programul pe bază de deadline. Dincolo de glumă, văzând eu ce se-ntâmplă în jur – ce mare dreptate ai, Ecaterina, când vorbeşti despre bârfe, lamentări şi relatări – trebuie să recunosc că sunt un om foarte norocos. N-aş fi putut face nimic din ceea ce fac fără omu’ meu. La începuturile noastre mi-a promis o viaţă fără spălat vase şi curăţat legume şi şi-a ţinut promisiunea – nici nu vreau să mă gândesc de câtă vreme. Rar a trebuit să-l rog ceva. Am avut apoi norocul să dau de o femeie care mă ajută (e puţin spus) la treburile casei fără să mă-ntrebe ce are de făcut. Doar de muşcate îmi mai fac timp, pentru că nu-i chiar treabă, e mai mult o relaxare.

De lucrat însă, lucrez mai bine în a doua jumătate a zilei, până noaptea târziu. Şi pentru că toate sunt inversate, dimineaţa îmi rezolv problemele pe care ceilalţi le rezolvă după program: sală, salon, cumpărături – că shopping nu ştiu să fac – probleme administrative, curăţenie în calculator, de-alde astea. La noi deşteptătorul s-a stricat: Saşa se trezea pe la 6 în tinereţile lui dar de când e la pensie s-a lăsat. La 7 mă dau jos din pat cu gândul la cafeaua de dimineaţă, care nu se compară cu nimic pe lumea asta. După care poate fi orice!

Ajung la birou numai în zilele în care nu am de lucru şi-mi place foarte mult să mă duc de bună voie şi nesilită de nimeni într-un loc în care cei mai mulţi se duc că trebuie. Acesta e un alt noroc. De la fereastra biroului meu se văd în depărtare dealurile şi în apropiere capotele colorate ale maşinilor din parcare. În timpul proiectelor de mare anvergură stau ascunsă în casă şi spun minciuni la telefon. Clienţii mei sunt clienţi de telefon, de mail sau chiar din clădirea în care am biroul şi acesta este fără îndoială un alt mare noroc.

Îmi place să mă trezesc dimineaţa devreme numai atunci când nu am treabă de făcut. Sar bucuroasă din pat la ora 3 din noapte dacă e să plec undeva sau doar să beau o cafea şi să ascult muzică. Nu-mi iau niciodată de lucru în vacanţă şi plec în cele mai sălbatice locuri cu putinţă. Iar dacă e să am un strop de timp liber, mă dau cu bicicleta!
Collapse


 
Florin Hulubei
Florin Hulubei
Local time: 14:57
English to Romanian
+ ...
cafea, salbaticie si timp Aug 30, 2008

"Îmi place să mă trezesc dimineaţa devreme numai atunci când nu am treabă de făcut. Sar bucuroasă din pat la ora 3 din noapte dacă e să plec undeva sau doar să beau o cafea şi să ascult muzică. Nu-mi iau niciodată de lucru în vacanţă şi plec în cele mai sălbatice locuri cu putinţă. Iar dacă e să am un strop de timp liber, mă dau cu bicicleta!" - ce fericiree! asta cu locurile salbatice mi-ar placea enorm, dar de unde timp? candva era vama veche un astfel de loc, azi...... See more
"Îmi place să mă trezesc dimineaţa devreme numai atunci când nu am treabă de făcut. Sar bucuroasă din pat la ora 3 din noapte dacă e să plec undeva sau doar să beau o cafea şi să ascult muzică. Nu-mi iau niciodată de lucru în vacanţă şi plec în cele mai sălbatice locuri cu putinţă. Iar dacă e să am un strop de timp liber, mă dau cu bicicleta!" - ce fericiree! asta cu locurile salbatice mi-ar placea enorm, dar de unde timp? candva era vama veche un astfel de loc, azi...s-ar mai gasi salbaticie si prin muntii romaniei dar timpul nu ne permite, de multe ori, sa ajungem acolo...too bad!Collapse


 
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Romania
Local time: 14:57
English to German
+ ...
Orele fecunde Aug 30, 2008

Indiferent de tipul de activitate, cel mai bine lucrez între 5-8 dimineaţa, deoarece:
a) am mintea odihnită şi limpede;
b) e răcoare (nu suport să fie prea cald, iar calculatorul, se ştie, produce căldură destul de însemnată);
c) Marc nu vrea nici un "joc cu maşinile sau mamuţa banoane"*;
d) NU SUNĂ NIMENI LA TELEFON!

În mod normal, bioritmul meu este de fiinţă diurnă - oricît de tîrziu m-aş culca, chiar şi în noaptea de Revelion, eu m�
... See more
Indiferent de tipul de activitate, cel mai bine lucrez între 5-8 dimineaţa, deoarece:
a) am mintea odihnită şi limpede;
b) e răcoare (nu suport să fie prea cald, iar calculatorul, se ştie, produce căldură destul de însemnată);
c) Marc nu vrea nici un "joc cu maşinile sau mamuţa banoane"*;
d) NU SUNĂ NIMENI LA TELEFON!

În mod normal, bioritmul meu este de fiinţă diurnă - oricît de tîrziu m-aş culca, chiar şi în noaptea de Revelion, eu mă trezesc cel tîrziu la ora 9.

Dar din cauza activiăţilor mele (nu le spun profesii, fiindcă ar fi prea multe ) e mai bine să mă scol dimineaţa şi să lucrez.

Premisa obligatorie este, însă, culcatul la ore "normale", adică 22:30-23:30, ceea ce o enervează la culme pe "pisica" mea, care doarme (cînd poate) pînă la 12 şi uneori şi după-amiază, iar seara e plină de energie (mai ales pentru povestit păţaniile de peste zi, care la mine au efect somnifer).

* "Mamuţa banoane" înseamnă în limbajul lui Marc "maimuţa cu baloane", un joc foarte fain în flash, care se numeşte "Bloons" şi se găseşte la www.ninjakiwi.com
Collapse


 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
Struţocămilă :D Sep 2, 2008

Eu unul nu mai lucrez până la 4-5 dimineaţa, cum făceam până nu demult, dar nici nu mă trezesc cu noaptea în cap (decât dacă este absolută nevoie; din fericire, nu este nevoie prea des ). De obicei, mă trezesc pe la 8 şi încerc să mă apuc de treabă pe la 9.

La mine a fost nevoie de o schimbare fiindcă riscam să pierd contactul cu realitatea. Nu aveam probleme cu concentrarea când era vorba de tr
... See more
Eu unul nu mai lucrez până la 4-5 dimineaţa, cum făceam până nu demult, dar nici nu mă trezesc cu noaptea în cap (decât dacă este absolută nevoie; din fericire, nu este nevoie prea des ). De obicei, mă trezesc pe la 8 şi încerc să mă apuc de treabă pe la 9.

La mine a fost nevoie de o schimbare fiindcă riscam să pierd contactul cu realitatea. Nu aveam probleme cu concentrarea când era vorba de traduceri, dar altfel eram cu capul complet în nori. Beam 2-3 cafele, uneori şi mai multe, şi între 5 şi 10 cutii de cola pe zi. La sfârşitul anului trecut am luat hotărârea să renunţ complet la cafea şi la cola şi, în schimb, să mă împrietenesc cu vinul, cu care nu prea avusesem tangenţe. Sunt bucuros de alegerea făcută.

Apropo de vin, în cantităţi moderate este un destresant extraordinar. Mi s-a întâmplat să fiu foarte stresat şi să beau un pahar (mic) de vin la prânz, iar stresul a dispărut ca prin minune. Acum am început să beau ceai verde ziua, vinul îl las (doar) pentru înainte de culcare. Pentru mine este un somnifer foarte eficient.
Collapse


 
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Romania
Local time: 14:57
English to German
+ ...
Vin + ceai verde Sep 3, 2008

Mihai Badea wrote:
La sfârşitul anului trecut am luat hotărârea să renunţ complet la cafea şi la cola şi, în schimb, să mă împrietenesc cu vinul, cu care nu prea avusesem tangenţe. Sunt bucuros de alegerea făcută.

Apropo de vin, în cantităţi moderate este un destresant extraordinar. Mi s-a întâmplat să fiu foarte stresat şi să beau un pahar (mic) de vin la prânz, iar stresul a dispărut ca prin minune. Acum am început să beau ceai verde ziua, vinul îl las (doar) pentru înainte de culcare. Pentru mine este un somnifer foarte eficient.


Confirm în totalitate. Nu merită să bem cafea proastă cînd avem vin bun!

Personal, prefer vinurile din Moldova (de pe ambele maluri ale Prutului). Vin alb - zona Vrancea sau Cotnari, vin roşu - Basarabia.


 
Ecaterina Rusnac
Ecaterina Rusnac
Local time: 14:57
English to Romanian
+ ...
Ha ! Sep 5, 2008

Având în vedere că în noapte de miercuri spre joi am lucrat şi că în timpul zilei, alţi vecini drăguţi s-au apucat să dărâme pereţi, ieri n-am apucat să dorm decât vreo două ore. Ieri pe la ora 21:00 m-a pocnit somnul. Oricât de obosită aş fi, ceasul meu propriu şi personal mă îndeamnă să mă trezesc după 8 ore, aşa că pe la 5:00 am făcut ochi. Am încercat să mai bag cornu' în pernă, dar a fost zadarnic. Oricum, îmi place tare mult să mă trezesc cu adevărat o... See more
Având în vedere că în noapte de miercuri spre joi am lucrat şi că în timpul zilei, alţi vecini drăguţi s-au apucat să dărâme pereţi, ieri n-am apucat să dorm decât vreo două ore. Ieri pe la ora 21:00 m-a pocnit somnul. Oricât de obosită aş fi, ceasul meu propriu şi personal mă îndeamnă să mă trezesc după 8 ore, aşa că pe la 5:00 am făcut ochi. Am încercat să mai bag cornu' în pernă, dar a fost zadarnic. Oricum, îmi place tare mult să mă trezesc cu adevărat odihnită, de bunăvoie şi nesilită de nimeni Acu stau ca bufniţa la calculator, fără nicio treabă... Asta pentru că mi-e lene să schimb destinaţiile camerelor şi să transform dormitorul în birou şi biroul în dormitor şi să pun în funcţiune şi al doilea televizor

Totuşi nu pot să nu mă întreb cum voi reuşi să-mi fac somnul de după-amiază, având în vedere că ieri au început lucrările la apartamentul de lângă mine... Au început să mă exaspereze oamenii din blocul meu. De la sfârşitul lui aprilie şi până la sfârşitul lui septembrie se dărâmă pereţi, se pun termopane, aer condiţionate, se dau găuri, se pune parchet şi gresie... Problema e că asta se întâmplă în fiecare an, de vreo 7 ani de zile. Mă întreb dacă se va ajunge la un moment în care nimeni n-o să mai aibă nimic de făcut. Probabil că atunci când nu vor mai avea nimic de făcut în propriile apartamente, vecinii vor decide să le vândă, se vor muta alţii în locul lor şi o vor lua de la capăt. Pff...
Collapse


 
Bogdan Honciuc
Bogdan Honciuc
Romania
Local time: 14:57
Romanian to English
+ ...
Se poate Sep 6, 2008

Ecaterina Rusnac wrote:

Totuşi nu pot să nu mă întreb cum voi reuşi să-mi fac somnul de după-amiază, având în vedere că ieri au început lucrările la apartamentul de lângă mine...


Recomand dopurile pentru urechi. Eu am şantier în faţa blocului şi fără ele nu aş putea să dorm. În combinaţie cu masca pentru ochi, se-nţelege. Am devenit dependent, mi le pun şi când dorm în tren sau avion - sau când trag un pui de somn noaptea şi, teoretic, nu aş avea nevoie de ele...


 
Ecaterina Rusnac
Ecaterina Rusnac
Local time: 14:57
English to Romanian
+ ...
Dopuri Sep 6, 2008

Da ştiu că dopurile ar fi o soluţie, dar din păcate, nu ştiu de ce, urechile mele sunt foarte sensibile. N-am suportat niciodată să port căşti, de niciun fel, nici măcar atunci când traduceam filme, acum am telefon "jmeker" la care aş putea asculta muzică dar nu o fac, deşi căştile sunt micuţe de tot, iar iarna nu suport nicio căciulă/bentiţă etc. care mă apasă pe urechi. Am văzut dopuri chiar zilele trecute la farmacie, da' am zis că n-are sens să cumpăr. Poate o să ... See more
Da ştiu că dopurile ar fi o soluţie, dar din păcate, nu ştiu de ce, urechile mele sunt foarte sensibile. N-am suportat niciodată să port căşti, de niciun fel, nici măcar atunci când traduceam filme, acum am telefon "jmeker" la care aş putea asculta muzică dar nu o fac, deşi căştile sunt micuţe de tot, iar iarna nu suport nicio căciulă/bentiţă etc. care mă apasă pe urechi. Am văzut dopuri chiar zilele trecute la farmacie, da' am zis că n-are sens să cumpăr. Poate o să încerc. Îţi spun dacă am obţinut ceva rezultate.Collapse


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 14:57
English to Romanian
Maimuţa şi baloanele Mar 10, 2009

Bogdan Burghelea wrote:

* "Mamuţa banoane" înseamnă în limbajul lui Marc "maimuţa cu baloane", un joc foarte fain în flash, care se numeşte "Bloons" şi se găseşte la www.ninjakiwi.com


Eu nu reuşesc să trec de nivelul 30. Sunt blocată acolo... Are cineva sugestii?


 
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Romania
Local time: 14:57
English to German
+ ...
LOL Mar 11, 2009

Maria Diaconu wrote:

Bogdan Burghelea wrote:

* "Mamuţa banoane" înseamnă în limbajul lui Marc "maimuţa cu baloane", un joc foarte fain în flash, care se numeşte "Bloons" şi se găseşte la www.ninjakiwi.com


Eu nu reuşesc să trec de nivelul 30. Sunt blocată acolo... Are cineva sugestii?


Cre' că sîntem singurii care-l joacă.


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 14:57
English to Romanian
Maimuţa şi baloanele 2 Mar 11, 2009

Bogdan Burghelea wrote:

Cre' că sîntem singurii care-l joacă.


Aaa, nu ocoli întrebarea! Deci, la ce nivel ai ajuns?


 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
Nu chiar :D Mar 11, 2009

Unele niveluri mi-au dat ceva bătăi de cap, dar pe 30 l-am trecut din prima. Cu prima săgeată ţinteşti chiar deasupra capului şi-ai ras deja 24.

 
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Romania
Local time: 14:57
English to German
+ ...
Nivel Mar 11, 2009

Maria Diaconu wrote:

Bogdan Burghelea wrote:

Cre' că sîntem singurii care-l joacă.


Aaa, nu ocoli întrebarea! Deci, la ce nivel ai ajuns?


Eu acum joc Bloon Defence 3


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Va inscrieti in clubul pasarilor de noapte sau in cel al cafelei de la rasarit de soare?






Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »