ProZ sprijina ARTT. Sugestiile voastre
Thread poster: Cristiana Coblis
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 22:30
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
Jan 20, 2003

Intr-un mesaj recent, Henry si-a exprimat sprijinul pentru ARTT.

Desi schimbarile importante nu se pot intampla peste noapte, mi-ar place sa aud si sugestiile voastre.

Cum ar putea ProZ sa spijine ARTT, in ce fel si in ce sens? daca aveti vreo idee, sugestie, observatie, comentariu, va invit sa il exprimati mai jos. Haideti sa facem un brainstorming si sa gasim cea mai bune solutie.

O idee pe care am putea sa o propunem este includerea ARTT intre asociatiile enume
... See more
Intr-un mesaj recent, Henry si-a exprimat sprijinul pentru ARTT.

Desi schimbarile importante nu se pot intampla peste noapte, mi-ar place sa aud si sugestiile voastre.

Cum ar putea ProZ sa spijine ARTT, in ce fel si in ce sens? daca aveti vreo idee, sugestie, observatie, comentariu, va invit sa il exprimati mai jos. Haideti sa facem un brainstorming si sa gasim cea mai bune solutie.

O idee pe care am putea sa o propunem este includerea ARTT intre asociatiile enumerate de site atunci cand trebuie sa scrii daca esti membru in vreo asociatie profesionala.

Astept si parerile voastre.
Collapse


 
Emanuel Bod
Emanuel Bod  Identity Verified
Local time: 22:30
English to Romanian
+ ...
buna idee Jan 27, 2003

Ideea cu adaugarea ARTT-ului pe lista asociatiilor de pe formularul de inscriere Proz este foarte buna.



Acest lucru s-a intimplat deja pe situl Aquarius (www.aquarius.net) - un sit aproape similar cu Proz - dar nu stiu prin ce minune sau cine a facut lobby in acest sens.



In alta ordine de idei, cred ca am putea cere ajutorul lui Henry privind modalitatea de inchegare a un
... See more
Ideea cu adaugarea ARTT-ului pe lista asociatiilor de pe formularul de inscriere Proz este foarte buna.



Acest lucru s-a intimplat deja pe situl Aquarius (www.aquarius.net) - un sit aproape similar cu Proz - dar nu stiu prin ce minune sau cine a facut lobby in acest sens.



In alta ordine de idei, cred ca am putea cere ajutorul lui Henry privind modalitatea de inchegare a unei comunitati in jurul unei entitati (situl Proz a demonstrat cu succes acest lucru). Daca Henry ar putea sa ne impartaseasca din experienta lui in acest sens cred ca ne-ar fi de mare folos in a cimenta comunitatea traducatorilor romani.



Sper sa se realizeze cit mai curind acest lucru



Emanuel



Collapse


 
Andrei Albu
Andrei Albu
Romania
Local time: 22:30
Member (2002)
English to Romanian
+ ...
De acord, dar... Jan 28, 2003

... cred ca ar fi mult mai utila inscrierea ARTT in scriptele unor asociatii internationale de prestigiu, nu doar ale ProZ sau Aquarius etc. care sunt, la urma urmelor, niste site-uri foarte folositoare, dar comerciale. Cu alte cuvinte, ar trebui, cred, depuse eforturi/facute demersuri pentru recunoasterea ARTT de catre organizatii profesionale deja consacrate. Dar pana acolo, va fi nevoie de multa munca pentru crearea si consolidarea unei imagini si renume pe masura pentru organizatie. Ceea ce ... See more
... cred ca ar fi mult mai utila inscrierea ARTT in scriptele unor asociatii internationale de prestigiu, nu doar ale ProZ sau Aquarius etc. care sunt, la urma urmelor, niste site-uri foarte folositoare, dar comerciale. Cu alte cuvinte, ar trebui, cred, depuse eforturi/facute demersuri pentru recunoasterea ARTT de catre organizatii profesionale deja consacrate. Dar pana acolo, va fi nevoie de multa munca pentru crearea si consolidarea unei imagini si renume pe masura pentru organizatie. Ceea ce nu exclude, bineinteles, prezenta sa pe diverse site-uri, orice sporire a vizibilitatii este absolut binevenita.

Intrebarea este: dispune ARTT de suficiente resurse (umane, materiale) pentru o intreprindere de aceasta anvergura?

Este doar o parere, in dorinta unei mici contributii pozitive la realizarea dorintei noastre a tuturor.
Collapse


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


ProZ sprijina ARTT. Sugestiile voastre






CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »