Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32] >
Off topic: Despre browsere şi alte programe
Thread poster: Mihai Badea (X)
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Romania
Local time: 16:37
English to German
+ ...
Posibilă explicaţie Jul 1, 2008

Saturniana wrote:

Chestia amuzantă este că s-au rezolvat. În ultimele zile am reuşit să mă loghez la amândouă serviciile de mail, atât yahoo cât şi hotmail. Or fi făcut furnizorii celor două servicii ceva până să rezolve Opera?


Probabil că da ... unii conspiraţionişti spun că există un oarecare sabotaj la adresa Opera din partea marilor firme (pe principiul "corb la corb (corporatist) nu-şi scoate ochii (sprijină concurenţa)".


 
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Romania
Local time: 16:37
English to German
+ ...
A apărut Opera 9.51! Jul 3, 2008

A apărut Opera 9.51, atît în versiunea standard (ce trebuie instalată), cît şi în versiunea portabilă http://www.opera-usb.com/operausben.htm

 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 16:37
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
Scurtătura Ctrl+Alt+Del Jul 11, 2008

Tocmai am aflat din Toolkitul lui Jost Zetzsche o şmecherie cu ghivent (probabil mulţi dintre voi o cunoaşteţi). Ca să nu ne mai chinuim ca nişte pianişti să apăsăm cu două mâini Ctrl+Alt+Del, putem să folosim scurtătura echivalentă Ctrl+Shift+Esc. În Vista este cu atât mai util cu cât nu mai invocă acel ecran cu opţiuni, ci deschide direct Task Manager.
HTH


 
Saturniana
Saturniana  Identity Verified
Local time: 16:37
English to Romanian
+ ...
Scurtătura cea scurtă Jul 12, 2008

Şi în XP Home SP3 face acelaşi lucru, sare direct la Task Manager, la fereastra cu procese care rulează.

 
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Romania
Local time: 16:37
English to German
+ ...
A apărut Opera 9.52 Aug 23, 2008

Acum mai bună şi mai dotată, la acelaşi preţ (adică gratis)!

 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 16:37
English to Romanian
Şi Opera Mini Aug 23, 2008

Bogdan Burghelea wrote:

Acum mai bună şi mai dotată, la acelaşi preţ (adică gratis)!
Pentru colegii care încă nu au descoperit, există Opera Mini pentru telefonul mobil. Eu sunt foarte mulţumită de el.


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 16:37
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
Google Chrome browser Sep 4, 2008

Articol pe tema lansării Google Chrome: http://www.technologyreview.com/Wire/21328/?nlid=1313

Mi-a plăcut citatul acesta:

"You only have 24 hours a day and we would like you to do more searches," Google's other co-founder, Larry Page, said at the unveiling. "If the browser runs well, then you will do more searches."

It's funny because it's true

Google Chrome însuşi nu poate fi prea greu de găsit
http://www.google.com/chrome


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 16:37
English to Romanian
Google Chrome Sep 4, 2008

L-am încercat şi prima impresie este că e foatre rapid. Îmi place cum arată, eu oricum nu renunţ la niciun browser în favoarea altuia, ci le adun pe toate în calculator şi le folosesc care cum am chef. Doar la IE an renunţat definitiv.

 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 16:37
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
Pictograma seamănă cu o minge Pokemon :D Sep 4, 2008

Pictograma e foarte haioasă, o să-l instalez şi la Andrei pe calculator, o să-i placă la nebunie

 
Robert Tanase (X)
Robert Tanase (X)  Identity Verified
Local time: 15:37
English to Romanian
+ ...
Chrome Sep 4, 2008

Mi-a plăcut o afirmaţie dintr-o recenzie:
The Web browser is Google's operating system.

În rest, m-am învăţat să instalez programe numai când am nevoie de ele. Nu-mi trebuie acuma alt browser. Firefox şi Safari fac ce le spun eu, nu prea am alte necesităţi la navigare. Dacă ar scoate un browser cară să ştie să facă o cafea sau un sandviş - ei, atunci mai vedem.


 
Monika Silea
Monika Silea  Identity Verified
Romania
Local time: 16:37
English to Romanian
+ ...
Optiunea de INCOGNITO WINDOW - mi-a placut avertismentul Sep 4, 2008

You've gone incognito. Pages that you view in this window won't appear in your browser history or search history, and they won't leave other traces, like cookies, on your computer after you close the incognito window. Any files that you download or bookmarks that you create will be preserved, however.

Going incognito doesn't affect the behaviour of other people, servers or software. Be wary of:
Websites that collect or share information about you
Internet service provid
... See more
You've gone incognito. Pages that you view in this window won't appear in your browser history or search history, and they won't leave other traces, like cookies, on your computer after you close the incognito window. Any files that you download or bookmarks that you create will be preserved, however.

Going incognito doesn't affect the behaviour of other people, servers or software. Be wary of:
Websites that collect or share information about you
Internet service providers or employers that track the pages that you visit
Malicious software that tracks your keystrokes in exchange for free smileys
Surveillance by secret agents
People standing behind you


Haios!
Collapse


 
Denise Idel
Denise Idel
Israel
Local time: 16:37
Hebrew to Romanian
+ ...
ASTA NUUUUUUU!!!! Sep 4, 2008

Robert Tanase wrote:

Dacă ar scoate un browser cară să ştie să facă o cafea sau un sandviş - ei, atunci mai vedem.


ASTA NUUUUUUU!!!!

nu-i suficient ca telefonul a devenit mai mobil decat noi, scaunul ni se muleaza deja dupa forma trupului, masa de sub computer a devenit masa de bucatarie, pedichiura sau manichiura ni le facem lucrand???
NU, ASTA NU!!! vreau sa ma ridic macar un minut pe zi de pe scaun!!


 
Monika Silea
Monika Silea  Identity Verified
Romania
Local time: 16:37
English to Romanian
+ ...
Serios acum, o intrebare pentru cei care poate s-au descebaluit mai usor Sep 4, 2008

Firefox si IE, spre exemplu, cand deschid un document anexat la un e-mail (attachment) ma intreaba daca vreau doar sa-l deschid sau daca vreau sa-l salvez. Are Chrome cumva aceasta optiune? Daca da, pe unde? Si as mai dori si o cafea din partea Google - Chrome - just because
Multumesc anticipat pentru bunavointa de a-mi oferi un raspuns

PS Domnule Robert Tanase... abia acum am vazut ca amandoi visam un browser ca
... See more
Firefox si IE, spre exemplu, cand deschid un document anexat la un e-mail (attachment) ma intreaba daca vreau doar sa-l deschid sau daca vreau sa-l salvez. Are Chrome cumva aceasta optiune? Daca da, pe unde? Si as mai dori si o cafea din partea Google - Chrome - just because
Multumesc anticipat pentru bunavointa de a-mi oferi un raspuns

PS Domnule Robert Tanase... abia acum am vazut ca amandoi visam un browser care sa faca si o cafea... Eu mai visez si ciocolata si flori... hahaha Ma ucide Denise I

[Edited at 2008-09-04 13:34]
Collapse


 
Robert Tanase (X)
Robert Tanase (X)  Identity Verified
Local time: 15:37
English to Romanian
+ ...
Office 2007 Sep 4, 2008

Ce mai, îmi place programul, vreau să-l cumpăr. Numai că locuiesc în Olanda, iar Microsoft nu mă lasă să cumpăr programul în română.

Dacă aş fi în România, aş da $ 146 pe versiunea localizată, plus $ 25 Dutch Language Pack şi aş ieşi undeva la 116 euroi.

Nu, ei mă pun să dau EUR 149.50 pe versiunea în engleză (că nu-l vreau în olandeză nici în ruptul capului), plus încă 31.05 bucata de pachet pentru română şi olandeză. Total
... See more
Ce mai, îmi place programul, vreau să-l cumpăr. Numai că locuiesc în Olanda, iar Microsoft nu mă lasă să cumpăr programul în română.

Dacă aş fi în România, aş da $ 146 pe versiunea localizată, plus $ 25 Dutch Language Pack şi aş ieşi undeva la 116 euroi.

Nu, ei mă pun să dau EUR 149.50 pe versiunea în engleză (că nu-l vreau în olandeză nici în ruptul capului), plus încă 31.05 bucata de pachet pentru română şi olandeză. Total 211.60 euro.

Ar mai fi a treia variantă. Cumpăr programul în română cam cu 200 lei de la un magazin online românesc, descarc de pe saitul Microsoft pachetul olandez şi dau în total vreo 87 euro.

Care variantă e oare mai convenabilă? Mda, e destul de limpede, numai că magazinele online îmi cer o grămadă de detalii enervante şi în plus mă îndoiesc că fac livrări în străinătate.

Are careva idee cât costă Office 2007 Home & Student într-un magazin normal? Adică te duci tu şi-l ceri de la tejghea şi plăteşti cu banii jos.

Mersi.
Collapse


 
Monika Silea
Monika Silea  Identity Verified
Romania
Local time: 16:37
English to Romanian
+ ...
Pictograma minge pokemon Sep 4, 2008

Cristiana Coblis wrote:

Pictograma e foarte haioasă, o să-l instalez şi la Andrei pe calculator, o să-i placă la nebunie


Fiul meu are o minge din plastic care cand o arunci in aer isi schimba culoarea (nu-s ce sistem de placute care sunt rotite prin forta aerului... ingenios) si pictograma asta m-a dus cu gandul la mingea fiului meu.


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Despre browsere şi alte programe






Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »
Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »